DF STUDIO

STUDIO DOKUMENT A FORMA

PENTACON SIX TL – trochu těžkopádná klasika

Jednooká středoformátová zrcadlovka pracující se svitkovými filmy 120 a 220 byla v 70. a 80. letech minulého století nejdostupnějším systémovým profesionálním přístrojem. V základní verzi stála 4 250,- Kčs (s objektivem Biometar 2,8/80 a se světlíkovým hledáčkem). Člověk si musel dokoupit hranolový hledáček (obyčejný za 475,- Kčs, měřící hranol TTL za 2 750,- Kčs). Pokud jste přikoupili mezikroužky, úhlový hledáček, širokoúhlý objektiv Flektogon 4/50 a teleobjektiv Sonnar 2,8/180, byli jste na dvaceti tisících korun, tj. na deseti hrubých platech tehdy začínajícího učitele… Koupit druhé tělo, tj. bez objektivu a hledáčku, nebylo prakticky možné…

Snímky, které z přístroje lezly, byly skvělé, ale problémem byla plátěná závěrka a posun filmu. S natahovací páčkou musel člověk zacházet obezřetně – natáhnout jedním pohybem až na doraz a pomalu vrátit. Profíci aparát místo slova „six“ označovali pejorativním „kiks“. Není divu, oni se svými přístroji zacházeli často nevybíravě. Když mi skvělý fotograf lesů a velký myslivec, pan Ludvík Uhlíř (1930 -2021), půjčil svůj P-six jako záložní, vyklepal jsem při zakládání filmu z útrob aparátu něco jehličí a pár mravenců. Dva přístroje s nasazenými objektivy se navíc pěkně pronesly…

Přesto, že se mi nevyhnuly opravy závěrky, na Pentacon six TL vzpomínám s nostalgií a v dobrém, i když už s ním téměř nefotím – fotky byly opravdu nádherné, kinofilm neměl šanci. Barevné diapozitivy formátu 6×6 cm byly navíc tenkrát jedinou možností, pokud chtěl člověk publikovat barevné fotky v časopisech 80. let…

P-six model 1985 v „plné palbě“ – měřicí hranol TTL, širokoúhlý objektiv Flektogon 4/50.
Přístroj s nasazeným pentagonálním hranolem (bez měření světla).
V základní sestavě byla jako hledáček šachtice vybavená zvětšovací lupou. Kdo fotografoval dříve Flexaretou (správně má být Flexaretem), neměl problém…
Při pohledu do šachtice bylo vše stranově obráceno. Výhodou ale byl pohled shora, což bylo skvělé pro fotky dětí.
Fotografování to bylo trochu těžkopádné, měl jsem nejraději širokoúhlý Flektogon. Základní Biometar 2,8/80 také nebyl špatný. Teleobjektiv Sonnar 2,8/180 byl už docela těžký a moc nepřibližoval…
K hranolu bylo možné připojit úhlový hledáček. To se vyplatilo při makrofotografii nebo u fotografování objektů nacházejících se těsně u země.