DF STUDIO

STUDIO DOKUMENT A FORMA

EXAKTA VAREX – fenomén padesátých let

V roce 1933 vznikl v drážďanské firmě Ihagee prototyp fotoaparátu, jehož konstrukce se stala naprosto přelomovou – světlo světa spatřila jednooká kinofilmová zrcadlovka. A o tři roky později se už prodávala Kine Exakta, která zahájila více než třicetiletou éru zrcadlovek, vyrobených z kovu a obsahujících hodinářsky přesné závěrky. Zvláštností bylo převíjení filmu zprava doleva a také skutečnost, že Exakty měly natahovací páčku i spoušť vlevo. Jejich ovládání se tak zcela lišilo od fotoaparátů jiných výrobců.

Rok 1951 přinesl zdokonalený model – Exaktu Varex VX. Přístroj měl závěrku pracující v obrov-ském rozsahu – od 12 sekund do 1/1000 sec. Běžné „časy“ se nastavovaly vlevo – tj. T, B, 1/25, 1/50, 1/100, 1/150, 1/250, 1/500 a 1/1000 sec. K nastavení dlouhých expozičních časů (1/5, 1/2, 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 11 a 12 sec) sloužil volič na pravé straně fotoaparátu. Plátěná horizontálně pracující závěrka byla řízena složitým hodinovým strojkem.

Šlo o systémový přístroj – kromě objektivů s ohniskovou délkou od 35 do 500 mm (postupně se v 60. letech rozsah zvětšil – od 20 do 1000 mm), bylo možné použít různé hledáčky – šachtici, pentagonální hranol, lupu. Objektivy měly originální bajonet, takže jejich výměna byla otázkou okamžiku. Společnost Ihagee je ale nevyráběla – od toho tu byli renomovaní výrobci: Meyer-Optik Görlitz, Karl Zeiss Jena a jednodušší optiku dodávala firma E. Ludwig (Meritar 2,9/50). Zajímavostí byl nůž uvnitř přístroje – fotograf tak mohl odříznout jen kousek filmu, který potřeboval rychle zpracovat.

Padesátá léta byla zlatou dobou přístrojů Exakta. Kvalitně zpracované fotoaparáty se dobře prodávaly i v západní Evropě a v USA. Není tedy divu, že Exakta Varex dostala v roce 1954 roli ve filmu Alfreda Hickocka Okno do dvora, kde ho používal profesionální fotograf „Jeff“ Jefferies, hlavní postava filmu.

Další generace Exakty byla uvedena do prodeje v roce 1957 pod názvem Varex IIa. Téměř vše zůstalo při starém, pouze se objevil třetí kontakt synchronizace blesku. Roku 1960 se design Varexu IIa výrazně změnil – přístroj dostal černý typový štítek s velkým nápisem EXAKTA. Závěrka přišla o expoziční čas 1/150 sec. Tato varianta se prodávala do roku 1964, kdy se v obchodech objevila modernizovaná Exakta Varex IIb.

Doba největší slávy na ovládání složitého a vzhledově zastarávajícího přístroje však pomalu končila. V NDR se postupně prosadila řada fotoaparátů s připojením objektivu pomocí mezinárodně rozšířeného závitu M42 známá jako Praktica, kterou vyráběl podnik VEB Pentacon Dresden. V západní Evropě a v USA byli stále úspěšnější výrobci z Japonska. Značky Nikon, Canon, Olympus, Minolta a další využily svou příležitost…

Tato Exakta Varex VX s pentagonálním hranolem a objektivem Tessar 2,8/50 byla vyrobena v roce 1956.
Přístroj měl poloautomatickou clonu. Ostřilo se při otevřeném objektivu. Při stisknutí spouště se clona objektivu upravila podle předvolené hodnoty.
Tentýž přístroj – vlevo s otevřenou šachticí, vpravo s pentagonálním hranolem. Hledáčky se dají vyjmout po uvolnění pojistky, kterou vidíme mezi písmeny V a X.
Na skenech z manuálu vidíme natahovací páčku a volič běžných expozičních časů. Přístroj umožňoval transport filmu z kazety do kazety. V polovině 50. let se k Exaktám dodávala řada objektivů.
Kov, kůže, řada páček a knoflíků. Design Exakty VX byl v 50. letech klasický, ale v následujícím desetiletí rychle zastaral…
Herec James Stewart (1908-1997) hrál ve filmu Okno do dvora (1954) profesionálního fotografa. Přístroj se silným teleobjektivem používal ke sledování člověka, jehož podezíral z vraždy manželky.
Nástupce modelu VX v Ihagee vyvinuli v roce 1956 a pojmenovali ho Varex IIa. Ve výrobě vydržel do roku 1963.
Méně nároční fotografové používali mnohem levnější, jednodušší, a hlavně spolehlivější Exu. Ta na rozdíl od Exakty navíjela film zleva doprava. O ní podrobně viz stránka Exa – malá, ale šikovná.
Čtyřčočkový Tessar 2,8/50 byl standardním objektivem dodávaným k většině Exakt. Stačilo ho zaclonit na 4 a kreslil ostře i do rohů snímků. Většina Tessarů měla poloautomatickou clonu.
Problémem jsou pláténka závěrky. Po čase začala prosvítat, což vytvářelo na negativu nežádoucí „pihy“. Pokud s přístrojem fotíme málo, může pomoci jednoduchá oprava – z lepidla na opravu cyklistických duší a černé barvy na textil namícháme řídkou kašičku a velmi jemně prosvítající místa zatřeme. Funguje to…
Exakta Varex s nasazeným světlíkovým hledáčkem a objektivem Tessar 2,8/50.
Označení „Varex“ Exaktu provázelo až do roku 1967, kdy bylo v souvislosti s uvedením posledního modelu této koncepce změněno na VX 1000. O tom ale na jiné stránce, nazvané EXAKTA VAREX – ústup ze slávy…
Před sedmdesáti lety byla Exakta špičkovým a luxusně provedeným fotografickým přístrojem.
Východoněmecká systémová zrcadlovka Exakta se s minimálními změnami vyráběla téměř dvacet let.