Druhá generace přístrojů Exa byla stejně jako ta předchozí levnou alternativou k systémovým přístrojům řady Exakta. Exa 1a byla veřejnosti představena v roce 1964 společně s Exaktou Varex IIb. Příbuznost s touto mnohem dražší Exaktou prozrazuje hlavně téměř identický štítek s označením modelu, kdy je na černém podkladu použitý stejný typ písma. Exa svou složitější sestřičku přežila dlouhou o řadu let – vyráběla se do roku 1977 a potom byla upravena pro uchycení objektivů se závitem M42, používaných na přístrojích řady Praktica. Jako Exa 1b a 1c se vyráběla ještě koncem osmdesátých let. Exakty řady Varex skončily přístrojem VX1000 už v roce 1969…
Exa Ia se vyznačovala zvláštní, sklopnou závěrku. Ta umožňovala pouze časy B, T, 1/30, 1/60, 1/125 a 1/175 sekundy. Rychlejší časy nebyly možné, ale to většině uživatelů nevadilo. Sklopná závěrka byla stejně jako u předcházejících modelů prakticky nezničitelná. Daní za jednoduchou konstrukci bylo, že při použití mezikroužků nebo teleobjektivů s ohniskem delším než 135 mm se na kinofilmovém políčku nahoře a dole objevily neprokreslené pruhy. Jednalo se o masově vyráběný, spolehlivý a relativně levný přístroj. Přitom se dal použít jako systémový – měl vyměnitelné hledáčky a možnost připojit takřka všechno bohaté příslušenství vyvinuté pro drahé Exakty.
Exa 1a byla úplně prvním fotoaparátem, který mi říkal „pane“. Mám ho od roku 1973, tehdy stál 1 150,- Kč (s objektivem Domiplan a šachticovým hledáčkem) a dostal jsem ho od dědečka za vysvědčení na konci 8. třídy ZDŠ. Exa funguje dodnes, nemá se na ní co rozbít…